Raksti

Bērnu mentālās veselības nedēļa

No 8. līdz 14. martam tiešsaistē norisināsies pirmā Bērnu mentālās veselības nedēļa ar mērķi izglītot vecākus un atbalsta personas par bērnu psihisko veselību, kā arī informēt par palīdzības iespējām Latvijā. Sarunās, lekcijās un diskusijās piedalīsies tādi zināmi speciālisti kā psiholoģe, psihoterapeite Diāna Zande, pusaudžu psihoterapeits Nils Sakss Konstantinovs, bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs, klīniskā psiholoģe Laila Pāpe, psihoterapeits Artūrs Miksons un citi. Nedēļas laikā paredzētas arī attālinātas konsultācijas, latviešu rakstnieku lasījumi un emociju cepumu cepšana ar Annu Pannu. “Runā ar mani” organizē biedrība “Debesmanna”; visi notikumi ir bez maksas.

“Šobrīd vairāk nekā jebkad svarīgi ir saredzēt un sadzirdēt vienam otru, atpazīt mentālās saslimšanas pazīmes un iedrošināt meklēt profesionālu palīdzību, ja tāda nepieciešama. Pētījumi[1] rāda, ka 50% psihisko saslimšanu parādās bērniem līdz 14 gadu vecumam, savukārt 75% psihisko traucējumu izpaudīsies līdz 24 gadu vecumam – līdz ar to, ir svarīgi jau agrā bērnībā pievērst uzmanību ne vien bērna fiziskajai, bet arī mentālajai veselībai. Bērnu mentālās veselības nedēļas ietvaros mēs piedāvāsim gan sarunas ar speciālistiem un pedagogiem, gan dažādas lekcijas un podkāstus, lai aktualizētu bērnu mentālās veselības svarīgumu, aicinot ikvienu – gan vecāku, gan mācībspēku – iesaistīties diskusijās un uzzināt kaut ko jaunu,” par “Runā ar mani!” mērķi stāsta Iveta Parravani, biedrības “Debesmanna” dibinātāja un idejas autore.

Bērnu mentālās veselības nedēļas ietvaros attālināti katru darba dienas pēcpusdienu un vakaru norisināsies dažādas sarunas. Klīniskā psiholoģe, KBT psihoterapeite Diāna Zande sarunā ar Kristīni Virsnīti iepazīstinās ar dažādiem bērna temperamenta veidiem un to, kā tas ietekmē mentālo veselību. Pusaudžu psihoterapeits Nils Sakss Konstantinovs sarunā ar Valdi Melderi diskutēs par pusaudžu laiku, izaicinājumiem un to, kā vecāki un citas atbalsta personas var palīdzēt pārdzīvot šo trauksmaino laiku. Psihoterapeits Artūrs Miksons savukārt pievērsīsies pāraprūpes tēmai jeb “helikopteraudzināšanai”. Visbeidzot ārste-rezidente psihiatrijā Ieva Everte lekcijā “Palīdzēt sev, lai palīdzētu bērnam” stāstīs par to, kā vecāku mentālā veselība ietekmē bērna mentālo veselību, un kā saprast, vai ir nepieciešama speciālista palīdzība.

Visu nedēļu ar videostāstiem un attālinātiem lasījumiem dalīsies Latvijas dzejnieki un rakstnieki, kas atsaukušies reflektēt par savām sajūtām saistībā ar mentālās veselības tēmu. “Runā ar mani” piedalās Dace Vīgante, Laura Vinogradova, Agnese Zarāne, Zane Zusta, Ilze Andresone, Svetlana Amberga, Rute Kārkliņa, Sabīne Košeļeva, Iveta Rēdliha, Vineta Trimalniece, Evija Gulbe, Lilija Berzinska, Inga Pizāne, Jana Egle un Elīna Lāce. Savukārt nedēļas vidū ikviens varēs attālināti apmeklēt Annas Pannas meistarklasi, kurā kopīgi tiks cepti (un pēc tam notiesāti) emociju cepumi.

Savu atbalstu nedēļas norisēs izrādījuši arī nodibinājums “Centrs Dardedze” un Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centrs, kā arī vairāki vecāku un pedagogu blogu autori – Laura Grēviņa (“Pa kluso”),  platforma “Normāli vecāki”, dr. Elīna Ivanova (“Veseliembērniem.lv”), Viktorija Ozola (“Espats.lv”), Dace Rēķe (“Tava valoda”), un Ieva Vītoliņa (“Negaiss prātā”). “Runā ar mani” organizatori saka sirsnīgu paldies dizainerei Kuntī, kas radījusi nedēļas vizuālos risinājumus, kā arī Armandam Leimanim un Vitālijam Vinogradovam par atbalstu mājaslapas izstrādē un tehniskā atbalsta nodrošināšanā. Liels paldies LSM Bērnistaba, kas palīdzēs, lai mūs sadzird pēc iespējas tālāk un vairāk.

Visi nedēļas notikumi norisināsies bez maksas un attālināti gan platformā “Zoom”, gan “Debesmanna” un citu sadarbības partneru “Facebook” un “Instagram” lapu tiešraidēs. Plašāka informācija un detalizēta pasākumu programma tiks publicēta pamazām mājaslapā un mūsu sociālajos tīklos.

Mēs esam patiesi priecīgi, ka visi, kas atsaukušies mūsu aicinājumam pievērst uzmanību bērnu mentālai veselībai, to dara brīvprātīgi un bez atalgojuma.


[1] Kessler RC, Berglund P, Demler O, Jin R, Merikangas KR, Walters EE. (2005). Lifetime Prevalence and Age-of-Onset Distributions of DSM-IV Disorders in the National Comorbidity Survey Replication. Archives of General Psychiatry, 62 (6) pp. 593-602. doi:10.1001/archpsyc.62.6.593.

Facebook
Twitter

Citi raksti

Pēcdzemdību krīze vīrietim

Lai arī ir pierasts runāt, ka sievietes piedzīvo pēcdzemdību krīzi, to piedzīvo arī vīrieši. Lai arī problēma ir nopietna, vīrieši nemēdz iet pie psihologa un par to runāt, tāpēc labāk

Lasīt vairāk
29. marts, 2021

Vai esmu bijusi pietiekami laba mamma, mazā?

Sveika, manu meitiņ! Saule jau tuvojas rietam, esmu Tevi samīļojusi un ielikusi gulēt. Vēl viena diena jau būs aiz kalniem. Dziļi ieelpojot, cenšos norīt savas asaras. Jau pēc mirklīša Tev

Lasīt vairāk
24. februāris, 2021

Panika

Viens no neadekvātiem trauksmes veidiem ir ģeneralizēta trauksme, kas ir ilgstoši noturīga, nav saistīta ar reālu situāciju vai ir pārspīlēta un izpaužas kā muskuļu un kustību spriedze, paaugstināta veģetatīvās nervu sistēmas

Lasīt vairāk
22. marts, 2021

Kā Tev patiešām klājas? Nezinu.. Grūti pateikt.. Varētu būt labāk.. Tā ne pārāk..

Ja vēlies aprunāties

Diennakts krīzes tālrunis 116123

Mūsu darbs nav iespējams bez atbalsta.

Par ziedoto mēs turpinam strādāt, radīt jaunu saturu, organizēt dažādus pasākumus, un apmaksāt terapiju tiem, kam tas nepieciešams visvairāk.