Raksti

Sākas Bērnu mentālās veselības nedēļa “Runā ar mani” 2022

No pirmdienas, 2022. gada 7. marta, tiešsaistē visu nedēļu norisināsies jau otrā Bērnu mentālās veselības nedēļa ar mērķi izglītot vecākus un atbalsta personas par bērna mentālo veselību, kā arī informēt par resursiem, kur rast palīdzību Latvijā. “Runā ar mani” organizē biedrība “Debesmanna”; visi notikumi ir bez maksas.

“Runā ar mani” programma:

Pirmdiena, 07.03., plkst. 11.00-12.00. Viktorija Ozola, EsPats.lv, “Kā audzināšanas darbā nepazaudēt attiecības ar bērnu?

Mēs bieži vien pārāk nopietni attiecamies pret lomu “vecāki” – gribam būt stingri, lai bērns iekļautos noteiktos rāmjos, gribam audzināt, lai bērns mūs neapkaunotu, un līdz ar to mēdzam aizmirst par sirsnīgām, humora pilnām attiecībām ar bērnu. Savā lekcijā Viktorija Ozola, Espats.lv, runās par to, kā audzināšanā sabalansēt disciplīnu ar veselīgām, sirsnīgām un silta humora caurvītām attiecībām ar bērnu.

Pirmdiena, 7.03., plkst. 17.00-18.00 Marina Brice, klīniskā psiholoģe, kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite, “Kad ģimenē ienāk sēras

Klīniskā psiholoģe, kognitīvi biheiviorālo psihoterapeite stāstīs par to, kā runāt, kad ģimene saskaras ar nāvi, ar mazuļa zaudējumu, ar tuva cilvēka zaudējumu. Speciāliste aplūkos, kas ir sēras, kā, piemēram, bērna zaudējums var ietekmēt partnerattiecības, un cik svarīga ir atklāta saruna par nāvi bez eifēmismiem un “puspatiesībām”. Sarunu moderē Agnese Drunka.

Otrdiena, 8.02., plkst. 19.00-20.00 Diāna Zande, psiholoģijas zinātņu doktore un kognitīvi biheiviorālā terapeite, “Dažādās ģimenes

Diāna Zande runās par to, cik dažādi ir ģimeņu modeļi, kurās aug bērni, un par bērnu un arī vecāku vajadzībām šajās ģimenēs. Sarunas mērķis ir palīdzēt labāk izprast gan ģimenes funkcijas, gan to, kā laika gaitā veidojušies dažādi ģimeņu modeļi, gan par to, kādas vajadzības ir bērnam ģimenē. Speciāliste mēģinās kliedēt mītu, ka ir iespējama un eksistē kāds “vienīgais pareizais” ģimenes modelis vai “ideālā ģimene”.

Trešdiena, 09.03., plkst. 14.00-15.00. Iveta Ķelle, “Papardes zieds” valdes priekšsēdētāja, “Tas trakais pusaudžu laiks

Iveta Ķelle sarunā ar Valdi Melderi aplūkos “trako” pusaudžu laiku un dažādas vecākiem “neērtas” tēmas, piemēram, pusaudža seksualitāti. Tiks meklētas atbildes uz jautājumu, kas ir tie avoti, kuros pusaudži smeļas iedvesmu savam izskatam, attiecībām, izpratnei par seksu. Izprotot pusaudža domu gaitu un aktualitātes, vecāki paši var aktīvāk iesaistīties un rast sarunu ar savu tīni.

Trešdiena, 09.03., plkst. 19.00-20.00 “Pusaudžu resursa centra” speciālisti Svetlana Levalde, atkarību profilakses speciāliste, un Ļevs Poluņins, psihiatrs un narkologs, “Pusaudzis un atkarības

“Pusaudžu resursu centra” speciālisti lekcijas dalībniekiem skaidros, kā ieradums atšķiras no atkarības, kas aiz atkarībām slēpjas, kā arī to, vai atkarību sākums meklējams ģimenē. Sarunu moderē Agnese Drunka.

Ceturtdien, 10.03., plkst. 15.00-16.30. Agnese Sladzevska, “Centrs Dardedze” valdes locekle, prevencijas daļas vadītāja “Ko piedzīvotais bērnudārzā iemāca manam bērnam?”

Lai arī bieži par bērnudārzu domājam kā par pieskatīšanas vietu vai gatavošanos skolai, visvairāk bērns šajā vecumposmā apgūst tieši saskarsmi ar citiem cilvēkiem – pieaugušajiem un citiem bērniem. Un ne tik daudz no nodarbībām, cik no apkārtējo cilvēku piemēra. Bērns mācās, vai šeit var justies droši, uzticēties citiem un jautāt palīdzību. Viņš apgūst, kā citi tiek galā ar emocijām un risina grūtības. Šajā sarunā “Centrs Dardedze” atbildēs uz tādiem jautājumiem kā, kas raksturo bērnudārzu, kurā bērns var mācīties drošas un cieņpilnas attiecības, kā vecākiem sadarboties ar pirmsskolu un būt vienā “frontē”, kādas pazīmes var liecināt par to, ka, iespējams, pirmsskolā kaut kas nenotiek tā, kā vajag, un kā šādā situācijā rīkoties.

Ceturtdiena, 10.03., plkst. 19.00-20.00. Zane Zolmane, sertificēta miega konsultante “Bērna miegs nav tikai par midzināšanu

Bērna prasme gulēt attīstās līdzīgi kā citas prasmes – tā zīdaiņiem ir dota, bet tā vēl nav nobriedusi. Lekcijā sertificēta miega konsultante Zane Zolmane atbildēs uz jautājumiem, kas ir miegs un kā rodas miega paradumi, kādi ir iemesli, kādēļ bērns neguļ tā, kā vēlamies, un kā saudzīgi un cieņpilni mainīt miega paradumus.

Piektdiena, 11.03., plkst. 10.00-11.00. Irina Mazurika, “Centrs MARTA” speciālistu komandas vadītāja “Vardarbības daudzās sejas

“Centrs Marta” speciālistu komandas vadītājas lekcija būs par vardarbības veidiem un to, kā atpazīt pret sevi vērsto vardarbību. Speciāliste iepazīstinās ar emocionālās vardarbības atšķirībām no sadzīviskiem konfliktiem, un stāstīs par to, kur vērsties pēc palīdzības un ko darīt, ja persona cieš no vardarbības. Lekcija finansēta no Baltijas jūras valstu padomes Projektu atbalsta fonda.

Svētdiena, 13.03., plkst. 14.00-15.30 Līga Bērziņa, pedagoģe, “Uzvediba.lv” vadītāja, “Kā runāt ar bērniem par karu?” Pedagoģe Līga Bērziņa lekcijā stāstīs par to, kā iejūtīgi runāt ar bērniem par karu. Sarunai par šo smago tēmu jābūt atbilstošai bērna vecumam un bērna spējām uztvert informāciju. Seminārā tiks meklētas atbildes uz tādiem jautājumiem kā, ko darīt, ja bērns runā un runā, un runā un runā, kā palīdzēt, ja bērnam ir tik liela trauksme, ka viņš nespēj pamācīties un gulēt, kā atrast pareizos vārdus. Speciāliste dalīsies arī ar idejām mācību stundu tēmām, kas var būt noderīgas pedagogiem.

Nedēļas sākumā tiks atklāta rakstnieces Lauras Vinogradovas radītā digitāli lasāmā grāmata “Runā ar mani vēstulēs”. Vēstules, kuras lasāmas grāmatā, par emociju un mentālās veselības tēmām rakstījusi Ilze Andresone, Krista Anna Belševica, Dana Dombrovska, Inga Gaile, Elīna Lāce, Linda Nemiera, Luīze Pastore, Guna Pitkevica, Inga Pizāne, Dace Vīgante, Kaspars Zalāns, Agnese Zarāne un Zane Zusta. Vēstules būs iespējams noklausīties arī audio formātā kanālā “Youtube”, kur tām video noformējumu veidojuši paši autori. Savukārt visu nedēļu ikviens varēs noskatīties arī projekta “Runā ar mani krāsās” videosižetus, kurā pusaudze Laura kopīgi ar rakstnieci atveidos dažādās emocijas mākslā.

“Runā ar mani” organizatori saka sirsnīgu paldies dizainerei Kuntī, kas radījusi nedēļas vizuālos risinājumus, Armandam Leimanim un Vitālijam Vinogradovam par atbalstu mājaslapas izstrādē un tehniskā atbalsta nodrošināšanā, kā arī Latvijas Sabiedriskajiem medijiem par notikumu atspoguļošanu.

Visas nedēļas sarunas norisināsies bez maksas un attālināti “Debesmanna”, “LSM Bērnistaba” un citu sadarbības partneru “Facebook” un “Instagram” lapu tiešraidēs. Lekciju ieraksti būs pieejami Debesmanna.com un LSM Bērnistabā.

Plašāka informācija: Elza Lāma, E. elza.laama@gmail.com, T. +371 29152346

Facebook
Twitter

Citi raksti

Vēstule mammai ar telefonu rokās

‘Mammai ar telefonu rokās, Skatos uz Tevi parkā un Tev ir telefons rokās. Tavi ķipari skrien apkārt, spēlējas un ik pa laikam iesaucas: ‘Mammu, skaties!’ Viņi brauc lejā pa slīdkalniņu,

Lasīt vairāk
23. februāra, 2021

Vīrietis arī jūt? Vīrietis arī jūt!

Es negribu idealizēt, un arī ne sabiezināt krāsas, ne uzbrukt, ne aizstāvēt. Gribu parādīt vēl vienu skata punktu uz to, kā vīrietis varētu piedzīvot grūtniecību un dzemdības. Sievietes mēdz dažādi

Lasīt vairāk
31. marta, 2021

Ieteikumi

Daudzas sievietes jūtas neērti par savām izjūtām, kas radušās pēcdzemdību periodā, un nemeklē palīdzību, jo baidās no nosodījuma. Pēcdzemdību depresija ievērojami pazemina sievietes dzīves kvalitāti, no tā cieš bērna fiziskā un psiholoģiskā labsajūta,

Lasīt vairāk
23. februāra, 2021

Kā Tev patiešām klājas? Nezinu.. Grūti pateikt.. Varētu būt labāk.. Tā ne pārāk..

Ja vēlies aprunāties

Diennakts krīzes tālrunis 116123

Mūsu darbs nav iespējams bez atbalsta.

Par ziedoto mēs turpinam strādāt, radīt jaunu saturu, organizēt dažādus pasākumus, un apmaksāt terapiju tiem, kam tas nepieciešams visvairāk.