Raksti

Ko Jūs nezināt par pēcdzemdību psihozi?

Lielākā daļa cilvēku iztēlojas psihozi kā nevaldāmu ārprātu.

Kas tas ir?
Kādas ir šī ārprāta izpausmes?

Vai esam pārliecināti, ka spēsim atpazīt psihiski slimu cilvēku?
Mēs domājam, ka spēsim.  Mēs uzskatām, ka mūsu veselās smadzenes palīdzēs mums atšifrēt psihiski slimu domāšanu. Mums šķiet, ka to ir viegli identificēt, novērtēt un puslīdz labi izārstēt, pateicoties pieejamajiem zinātniskajiem pētījumiem un informācijai. Mēs esam tik pārliecināti par sevi.

Pēcdzemdību psihoze izraisa šausmas, vien dzirdot par tās simptomiem un iepazīstoties ar katastrofālo to sieviešu pieredzi, kas atradušās šajā nežēlīgajā virpulī. Uzvedība, kas nav paredzama. Nepārvaramais juceklis un dīvainības, kas pārņēmušas sieviešu dzīvi. Dīvainās un perversās domas, impulsi un pārliecības, kas sniedzas pāri jebkādām realitātes robežām.

Bet vai Jūs zināt, kas ir patiešām biedējošs par pēcdzemdību psihozi? To var ļoti viegli nepamanīt.

Apmēram 0.1% sieviešu dzīves pēc bērna dzimšanas ir mainījušās uz visiem laikiem. Ciešot no neiedomājamas atsvešinātības sajūtas attiecībā pret sevi un pārējo pasauli, viņas tajā pašā laikā izmisīgi cenšas izlikties veselas, neizraisīt nekādas aizdomas un nevērsties pēc palīdzības. Viņas var atbildēt noraidoši uz jautājumu, vai dzird balsis. Viņas var noliegt faktu, ka atrodas svešādu domu varā. Nav grūti iztēloties, ka šīs sievietes nav spējīgas pienācīgi noformulēt vai savādāk izteikt pilnīgo realitātes zuduma sajūtu saistībā ar citiem neizskaidrojamiem simptomiem. Viņas ir kā pazudušās dvēseles, kas cieši ieķērušās realitātes pavedienos, lai izliktos, ka kontrolē savu dzīvi.

Lai arī pēcdzemdību psihoze saņem aizvien vairāk uzmanības, to joprojām slikti izprot. Mēs nespējam saprast izmocīto prātu, kas iedzen dažas sievietes vājprātā. Pārsteidzoši, cik daudz pūļu sievietes pieliek, lai noturētos aizas malā, kas nodala reālo no nereālās pasaules.

Sieviete, kas cieš no pēcdzemdību depresijas nesēž istabas kaktā un nebiedē apkārtējos ar šausminošiem stāstiem. Sieviete, kas cieš no pēcdzemdību depresijas, var iet uz darbu, labi parūpēties par bērniem, braukt ar mašīnu, rīkot prezentācijas un gatavot vakariņas. Viņa reti stāsta apkārtējiem, cik grūti ir izdzīvot katru dienu. Viņa min, kā apkārtējā pasaule reaģētu uz viņu dīvainajām domām. Viņa var apjaust, ka ir ķezā,  bet var arī neapjaust.

Viņu var piemeklēt domas ievainot sevi vai bērnu, bet var arī nepiemeklēt. Pavisam noteikti ir tas, ka, jo ilgāk viņas smadzenes cīnās ar nemieru un prāta izkropļojumiem, jo spēcīgāki kļūst simptomi.

Ja mēs netiksim vaļā no stigmas, kas apvij garīgās slimības un neveltīsim tām vajadzīgo uzmanību, mēs turpināsim dzirdēt šokējošos stāstus par mammām, kas nav saņēmušas nepieciešamo palīdzību. 

Autore: Karen Kleiman, MSW, LCSW

Tulkojusi: Diāna Šmite

Publikācija Psychology Today 2013.gada 6.oktobrī.

Foto: Naomi August no Unsplash

Facebook
Twitter

Citi raksti

Pēcdzemdību depresija

Diāna Zande (dr.psych.), SIA „Diānas Zandes psihologu prakse” +371 29266007 Depresija (lat. Depressio – nospiestība, nomāktība) ir ilgstošs psiholoģisks stāvoklis, kam raksturīgs nomākts garastāvoklis, grūtības koncentrēties un iesaistīties ikdienas aktivitātēs

Lasīt vairāk
31. marts, 2021

Bērna niķi, pusaudža vecums vai depresija?

Nereti no bērniem dzirdam: „Man ir depresija, liec mani mierā!” Kurā brīdī, dzirdot šādu frāzi no sava bērna, skolēna vai klasesbiedra, to uztvert nopietni un ko iesākt? Depresijas pazīmes un

Lasīt vairāk
24. februāris, 2021

Aiziet līdz veikalam bija kā uzkāpt Gaiziņkalnā

Esmu bagāta. Man ir divi dēli – 5 gadus vecs un 1 gadu vecs. Mans vecākais piedzima, kad man bija 18, man nebija nekādu problēmu rūpējoties par viņu, vienmēr bijām

Lasīt vairāk
22. februāris, 2021

Kā Tev patiešām klājas? Nezinu.. Grūti pateikt.. Varētu būt labāk.. Tā ne pārāk..

Ja vēlies aprunāties

Diennakts krīzes tālrunis 116123

Mūsu darbs nav iespējams bez atbalsta.

Par ziedoto mēs turpinam strādāt, radīt jaunu saturu, organizēt dažādus pasākumus, un apmaksāt terapiju tiem, kam tas nepieciešams visvairāk.